Bizi Arayın: 0533 157 44 61

Cinsel Terapi

Cinsel sorunlara ülkemizde sıkça rastlanmaktadır. Bu duruma etki eden faktörler arasında toplumun cinselliği konuşmaması, cinselliği tabu olarak görmesi ve birçok cinsel hurafelere inanılmasıdır.

Cinsel ilişki, bireylerin çift ilişkilerinde oldukça önemli bir yer tutar. Yapılan araştırmalar, cinsel yaşantılarında problem yaşayan çiftlerin zamanla çift ilişkilerinde de problemler yaşamaya başladıklarını, ilişkilerinin bozulduklarını göstermektedir. Cinsel yaşam, çift ilişkisinin yanı sıra bireylerin bireysel sağlıklarını da etkilemektedir. Cinsel problem yaşayan bireyler, zaman içerisinde depresyon, başarısızlık duygusu, kaygı problemleri, hayat kalitelerinde azalma gibi sorunlar yaşayabilmektedirler.

Cinsel terapi yönteminde sorunun kaynağına göre farklı terapi yaklaşımları kullanılabilmektedir. Sorunun kaynağının psikolojik mi yoksa organik kökenli olup olmadığı araştırılır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi, cinsel sorunların çözümünde sıkça kullanılan etkili bir terapi yöntemidir.

Cinsel problemler organik (başka deyişle ilaçlı tedavi veya cerrahi müdahale) yollarla giderilemez, bilakis sadece psikoterapik yöntemler kullanılarak üstesinden gelinebilinir.